Przejdź do treści
TWOJA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA

w pytaniach i odpowiedziach

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są moduły fotowoltaiczne (potocznie zwane panelami).  Przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego. 

Moduły podłączone są do inwertera (inaczej falownika), który przekształca prąd stały na prąd zmienny o parametrach określonych w stosownych normach.  

Moduły fotowoltaiczne przymocowane są do odpowiedniej dla danego dachu (lub gruntu) konstrukcji montażowej.

Całość instalacji połączona jest dedykowanym do tego celu okablowaniem łączonym wysokiej klasy konektorami.  

W skład instalacji wchodzi również system zabezpieczeń po stronie prądu stałego i zmiennego – w tym wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć i zabezpieczenia różnicowo-prądowe. 

Jakie moduły stosujemy w Solenergo?

Instalacje budowane przez Solenergo opieramy głównie na modułach firmy Astronergy, Longi, JA Solar i Jinko.  

To firmy z czołówki producentów w niezależnych testach PVEL, instytutu branży fotowoltaicznej.

Instytut PV Evolution Lab już od ponad 10 lat poddaje badaniom i wybiera najlepsze moduły fotowoltaiczne.

Astronergy zdominował kartę wyników niezawodności modułów fotowoltaicznych PV Evolution Labs w 2020 r., zdobywając łącznie 22 punkty (za najlepsze wyniki i wyróżniając je pod względem kilku innych podstawowych wskaźników).  

Zgodnie z raportem PVEL, Astronergy uzyskała status najlepszego producenta we wszystkich czterech testach, które obejmują cykle termiczne (TC), próbę wilgoci i ciepła (DH) degradację potencjałem indukowanym (PID) i próba obciążeń dynamicznych (DML) dla łącznie czterech różnych modułów fotowoltaicznych.

Longi Solar uzyskał w tym samym raporcie 20 punktów. 

Astronergy, Longi Solar i Jinko są również w gronie najlepszych światowych producentów (TIER 1), zgodnie z raportem Bloomberg New Energy Finance.

Jakie inwertery stosujemy w Solenergo?

Inwerter (falownik) to serce systemu fotowoltaicznego. W Solenergo budowane instalacje opieramy w głównej mierze na produktach Huawei, Sofar, Solplanet, FoxESS i SolarEdge. 

 

Huawei to jedna z najbardziej innowacyjnych firm  na świecie. Wykorzystując ponad 30-letnie doświadczenie z cyfrowych technologii informatycznych, oferuje wiodące, inteligentne rozwiązania fotowoltaiczne.

Oferuje zaawansowane technologicznie falowniki, które odznaczają się wysoką jakością i niezawodnością o czym świadczy ponadprzeciętnie długi okres gwarancyjny 10 lat (z możliwością rozszerzenia do 20 lat).

Inwertery Huawei z serii SUN2000 wyróżniają się spośród innych tego typu urządzeń  większą możliwością ochrony instalacji fotowoltaicznej. Ich możliwości to między innymi namierzanie uszkodzeń łańcuchów DC czy wykrywanie powstania łuku elektrycznego w obwodzie DC .

 

Sofar Solar (założona w 2012) jest jedną ze spółek zależnych Grupy SOFAR w Chinach i specjalizuje się m.in. w pracach R&D, produkcji, sprzedaży i serwisie inwerterów sieciowych o mocy od 1kW do 7,5kW (domowe), 10kW do 255kW (komercyjne), inwerterów hybrydowych od 3kW do 20kw i baterii magazynujących Amass.

Sofar Solar jest obecnie jedną z pięciu największych firm zajmujących się falownikami w Chinach. Po wkroczeniu na rynek i zdobyciu reputacji niezawodnej, wydajnej i profesjonalnej firmy, organizacja jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych firm zajmujących się falownikami stringowymi oraz urządzeniami magazynującymi energię.

Sofar to aż 10 lat gwarancji i serwis w Polsce.

 

FoxESS jest światowym liderem w produkcji falowników i rozwiązań do magazynowania energii. FoxESS jesteśmy częścią konglomeratu renomowanych i uznanych firm, których głównym udziałowcem jest Tsingshan Group, spółka z listy Fortune Global 500 i największy producent stali nierdzewnej na świecie. Zatrudnia ponad 56 000 pracowników, a roczne przychody ze sprzedaży w 2019 r. wyniosły 37,6 mld USD. Obecnie Tsingshan Group planuje agresywną ekspansję w dziedzinie transformacji energetycznej, czego wyrazem jest powołanie firmy FoxESS. Firma specjalizuje się w rozwoju, produkcji i dystrybucji produktów oraz rozwiązań z zakresu rozproszonego wytwarzania dla rynku PV i ESS. Produkty FoxESS stosowane są zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w komercyjnych rozwiązaniach.

 

Solplanet to marka firmy AISWEI, która produkuje falowniki od 2007 roku. Firma AISWEI, wcześniej oddział spółki SMA, wytwarza z powodzeniem wysokiej jakości i niezawodne produkty dla renomowanych marek, takich jak SMA i Zeversolar.
Obecnie AISWEI jest niezależnym przedsiębiorstwem, które zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi i produkcją. Niedawna restrukturyzacja kapitałowa zapewniła firmie AISWEI niezwykle silną pozycję finansową w branży. Falowniki fotowoltaiczne Solplanet są produkowane zgodnie z międzynarodowymi standardami jakości.

 

SolarEdge łączy zaawansowaną technologię sterowania cyfrowego z wydajną architekturą przekształcania energii, co pozwala na doskonałe pozyskiwanie energii i zapewnia najlepszą w swojej klasie niezawodność.
Technologia stałonapięciowa zapewnia, że falownik fotowoltaiczny zawsze pracuje z optymalnym napięciem wejściowym, niezależnie od liczby modułów w łańcuchu czy warunków otoczenia.
Autorski odbiornik monitoringu danych został zintegrowany z falownikiem i gromadzi dane o wydajności optymalizatora mocy z każdego modułu fotowoltaicznego. SolarEdge pozwala na analizę wydajności, wykrywania błędów i rozwiązywania problemów instalacji fotowoltaicznej na poziomie pojedynczego modułu. 

Jakie konstrukcje montażowe stosujemy w Solenergo?

Praca instalacji fotowoltaicznej przewidziana jest na 20-30 lat. W Solenergo stawiamy na bezpieczeństwo i jakość budowanych instalacji.  

Wykorzystujemy tylko kompletne aluminiowo-stalowe systemy konstrukcji do montażu paneli fotowoltaicznych.

Systemy te posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i atesty.  

Nadają się one do instalacji fotowoltaicznych budowanych na dachach płaskich oraz skośnych wykonanych z różnego rodzaju materiału, a także jako systemy montażowe dla instalacji budowanych na gruncie.

Jakie zabezpieczenia stosujemy w Solenergo?

Każda instalacja fotowoltaiczna wykonana przez Solenergo posiada dedykowane zabezpieczenia dla strony prądu stałego i dla strony prądu zmiennego.

Rozdzielnice tworzone są z najwyższej jakości, certyfikowanych komponentów renomowanych producentów takich jak Schneider Electric, Phoenix Contact, Noark czy Eaton.

Jaką gwarancję otrzymasz na instalację fotowoltaiczną?

Moduły fotowoltaiczne z jakich Solenergo buduje instalacje fotowoltaiczne objęte są 12-letnią lub 15-letnią gwarancją produktową. Dodatkowo producenci zapewniają 25-letnią gwarancję wydajności liniowej.

 

rys. Astronergy – gwarancja

 

rys. Longi – gwarancja

 

rys. Jinko – gwarancja

 

Inwertery marki Huawei oraz Sofar Solar objęte są 10-letnią gwarancją producenta (z możliwością przedłużenia do 15, 20 lub 25 lat). Optymalizatory marki Huawei objęte są 25-letnią gwarancją produktową. Natomiast inwertery marki SolarEdge objęte są 12-letnią gwarancją (z możliwością przedłużenia do 20 lub 25 lat) a optymalizatory tej firmy aż 25-letnią gwarancją produktową.

Konstrukcja montażowa objęta jest 10-letnią gwarancją produktową. 

Solenergo udziela 3-letniej gwarancji na montaż instalacji fotowoltaicznej. 

 

Jaką formę finansowania mogę uzyskać w Solenergo?

Solenergo wraz ze swoimi wieloletnimi partnerami finansowymi oferują możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznej w formie promocyjnego kredytu ratalnego lub leasingu (oferta przeznaczona dla firm). 
Solenergo jako część spółki Hossa posiada własny dział finansowy. Nasi doradcy finansowi są do Twojej dyspozycji. 

Czy moduły pv podlegają recyklingowi?

Instalacje fotowoltaiczne projektuje się na 20-30 lat. Producenci modułów gwarantują ich sprawność liniową na poziomie 85% po 25 latach ich nieprzerwanego działania. Przewiduje się więc, że będą one pracowały przez okres 30 lat.
Szczyt elektroodpadów z instalacji fotowoltaicznych przypadnie więc w Polsce po 2050 roku. Jednak już dziś w Polsce powstają firmy zajmujące się recyklingiem modułów fotowoltaicznych (min. firma Thornmann Recycling).
Moduły fotowoltaiczne są podstawowym elementem instalacji. Poddaje się je procesowi recyklingu.

Szkło w prawie 95% jest przetapiane i ponownie użytkowane. Podobnie aluminiowe ramy które po przetopieniu ponownie służą jako ramy do nowych modułów.  
Pozostały główny element to ogniwa krzemowe. Są one ponownie wykorzystywane w branży fotowoltaicznej lub używane do produkcji elementów inżynierii drogowej i budowlanej.

Dzięki ulepszonemu procesowi recyklingu można odzyskać także plastik, srebro czy miedź.

W 2007 roku powołano do życia organizację non-profit PV CYCLE. Oferuje ona zbiorowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi w zakresie zarządzania odpadami fotowoltaicznymi na całym świecie.

Koszt utylizacji modułów fotowoltaicznych w Polsce to około 1,5 zł/kg.